Kada vetar oduva sve jesenje lišće, pomete sve kišom umivene ulice i polako ustupi mesto magli i tamnim ranim popodnevnim satima, znamo da zima nije daleko. Sunce nas greje tanje i kraće, led nam usporava korake, a vitalna energija nam se pomalo uspava. I baš to je prava stvar.
ZIMA JE POČETAK ZDRAVLJA
Klasična Kineska medicina često nudi neke naizgled neobične, na prvi pogled, nelogične ideje kako se zdravlje gradi i održava. Ali, u sušrini, ovo je medicina zasnovana na praćenju prirodnih tokova u univerzumu, utemeljena u zdravom razumu i veoma jednostavnim i lako postižućim rešenjima. Ono što ume da odvuče pažnju od ove činjenice jeste saznanje da se ne radi o brzim, instant-rešenjima. Ono što je ovde važno jeste razumevanje procesa kojim se do dobrog zdravlja dolazi, a ne samo, i isključivo, krajnje rešenje.
U našem (pre)brzom načinu života, koji se aktivno i svakodnevno podržava i podstiče, odmor, predah, pauza, koncepti su na koje se gleda sa sumnjom, podozrivošću i ponekad otvorenim animozitetom. Porede se često sa slabošću i lenjošću, tako da se ne retko može čuti da se ljudi gotovo izvinjavaju ako su ranije otišli na spavanje, odremali popodne ili otišli na sat da sednu negde u prirodu, zatvore oči i samo budu prisutni u trenutku.
Zima je period kada je ovo apsolutno neophodno ako želimo da period ekspanzije u nastupajućem proleću dočekamo zdravi i spremni da se “probudimo.”
“Da čekamo da se bolest razvije,
Pre nego što joj se posvetimo,
Za zdravstveni nesklad da se oblikuje,
Pre nego što se o njemu pobrinemo,
Jednako je tome da tek kad ožednimo
Počnemo da kopamo bunar,
Da prvo iščekujemo bitku,
Pa se tek onda dohvatimo oružja,
Zar tada nije već prekasno?”
SuWen NeiJing, drugo poglavlje
UMIRITE SE I OSLUŠNITE
Zima je period mirovanja, tihog bitisanja i usmeravanje pažnje na unutra, razgovore sa svojom dušom i spoznavanje sopstvenih najintimnijih potreba. Period jina, kada se preporučuje usporavanje, duže spavanje i, generalno govoreći, čuvanje, radije nego trošenje, svih aspekata životne energije. Aktivnost je potrebna, kao i uvek radi uspostavljanja ravnoteže jina i janga, ali budite pažljivi sa trošenjem sada: fizički, mentalno i duhovno.
Ono što negujete i primenjujete u zimskom periodu – mir, nešto duži san i ranije odlaženje na spavanje, umerenu ishranu i umereno vežbanje tokom dana, a nikako u večernjim satima, odlično će vam poslužiti za par meseci. Tada će biti potrebno da aktivirate jang energiju, sa ponovnim produžetkom svetlosti, budjenjem prirode i pripremom za ekspanziju u svakom pogledu. Ukoliko se vaš jin ne “odmori” i ako zapostavimo njegovu prirodu koja traži mir, tišinu i blagost, jang energija neće imati čime da bude uzemljena. Nekotrolisan jang može da bude veoma neprijatan saputnik u životu, a zima nam pruža priliku da time što negujemo jin i damo mu priliku da se osnaži, jang će nas mnogo bolje poslužiti kada dođe na njega red da zasija.
JIN ZA JANG
Kada je jin energija u ravnoteži, osećamo se uzemljeno, mirno i staloženo, imamo dovoljno energije da izdržimo i produktivno iskoristimo dan. Time jin podržava jang energiju koja onda ima kvalitetan “koren” za koji se drži; životna energija – Ći – kreće se u odgovarajućim pravcima, bez potencijalnih tegoba koje se mogu manifestovati kao anksioznost, isprekidan san, nervoza, iritabilnost, ljutnja, bes, agresivnost.
Negovanje aspekta jina izuzetno je važno kod:
- *žena u reproduktivnoj dobi, naročito zbog mesečnog gubljenja krvi kroz menstruaciju čime se jin dodatno prazni.
- *žena koje planiraju trudnoću. Ovde je podrška jin aspektu apsolutno neophodna, naročito ako se radi o postupcima VTO, između ostalog i zbog lekova podrške koji u velikoj meri “tanje” jin
- *trudnica u bilo kojoj etapi trudnoće
- *žena u peri-menopauzi i menopauzi usled prirodno “utanjenog” hormonalnog sastava
- *kod osoba koje se profesionalno bave sportom i kod svih onih koji imaju fizički zahtevne poslove
Zima i jin aspekt imaju prirodni afinitet i veoma je važno shvatiti da, kao i za sve u životu, treba biti na pravom mestu, u pravo vreme, u pravom okruženju i u odgovarajućoj frekvenciji
Rano smrkavanje, relativni manjak svetlosti i hladnoće vazduha koja kontrakuje, predvidjeni su da nam skrenu pažnju da se primirimo, okrenemo ka svojoj unutrašnjosti, ušuškamo se uz toplinu na bilo kom planu, i pripremimo se za nadolazeće proleće.
Vreme je za “sadjenje” novih ideja i planiranje, jer svaka ta “semenkica” koju pokrijemo i zaštitimo “zemljom” našeg hranljivog jina-unutrašnjom toplinom, nežnošću i odgovarajućom “prehranom” dobiće svoju manifestaciju kada za to dodje vreme, na proleće. Time će podržati jang, našu aktivnu energiju da zasija, pokrene, manifestuje naše prethodno ustanovljene ciljeve.
Kao i uvek, potrebna je dobra organizacija i sagledavanje šire slike, jer dobro zdravlje, na svim nivoima zahteva niz segmenata da rade zajedno, i jedni za druge.
ZIMA ZLATA VREDNA
Zima je u našim predelima prepuna praznika i proslava, pa iako je divno videti mile i drage, o(t)pustiti se i predati uživanjima u hrani i piću, potrudite se da budite umereni, koliko god možete. Ovo naročito važi za često zanemaren aspekt koji se odnosi na to s kim i koliko vremena provodite u, možda, nekim manje poželjnim slavljima, iz tzv. pristojnosti. Ako baš morate, prisustvujte, ali svedite na minimum.
Pre nego što se obavežete na bilo koji aranžman društvene prirode, najpre samo zdravorazumski razmislite i osetite šta vam prija. Jednostavno je reći, ali kako veoma često mogu da primetim u svojoj kliničkoj praksi, najočiglednija rešenja nisu ista za sve nas, iako možda na prvi pogled deluje kao da je to nemoguće.
Striktno ograničite vreme koje provodite u zatvorenim, često i zagušljivim, prostorima i provedite bar jedan deo dana napolju, bez obzira na to koliko je hladno-prošetajte i/ili posedite, ako vreme dozvaljava, na suncu.
Vetra se valja čuvati, ali ako morate da izađete po vetru, obavezno zaštitite vrat, jer se na sastavku cervikalne i torakalne kičme, prema Kineskoj medicini, nalazi tačka kroz koju vetar “ulazi” u telo i hladi telo iznutra. To nije poželjno nikada, a naročito ne zimi, tako da je to važna i veoma lako izvodljiva tehnika zaštite, a veoma je delotvorna.
Ako se dogodi da skvasite noge, što pre možete zamenite obuću, jer vlaga prodire kroz početnu tačku kanala bubrega na sredini stopala, i ometa energiju ovog kanala, dodatno je hladeći, usporavajući je i otežavajući njen protok.
Da biste “zagrejali” energiju kanala stomaka i slezine koji su najznačajniji u pravilnom apsorbovanju i distribuciji hranljivih materija kroz sve ćelije organizma, hranite se gotovo isključivo kuvanom hranom. Zima nije vreme za detoksikaciju, laganu ishranu bogatu salatama i, generalno, presnu hranu. Namirnice, sem svežeg voća, termički obradite, po želji, uz što manje prženja.
Kada birate aktivnosti, posvetite im vreme tokom dana kad god je to moguće, a najkasnije do rane večeri. Večernje “buđenje” i stimulacija nervnog i svih drugih fizioloških sistema remeti prirodnu ravnotežu vašeg organizma i nije u skladu sa zimskim periodom.
TERAPIJSKE METODE ZA NEŽAN ZIMSKI DAN I TOPAO ZIMSKI SAN
Holistička medicina nudi niz terapijskih tehnika kao i metoda prevencije poremećaja i pripreme za nastupajući period ekspanzije i rasta. Sledeće kombinacije tehnika su moj recept za uspeh:
AKUPUNKTURA i KONSTITUCIONALNA AKUPUNKTURA za balansiranje energije i uspostavljanje elementalne ravnoteže na osnovu ustanovljene konstitucije koja se, između ostalog, određuje na osnovu datuma rođenja i godišnjeg doba
MOKSIBUSTIJA – grejanje i podrška pomalo usporenom energetskom protoku životne energije uz pomoć gorkog pelina
EMOTIVNO-DUHOVNA podrška – prisutnost u trenutku, mini meditacije i afirmacije usmerene na prihvatanje procesa promena, koji nam često baš u zimskom periodu teže pada.
BAHOVE CVETNE ESENCIJE za ostvarenje našeg individualnog, najsnažnijeg emotivnog “ja” koje nam služi da šaljemo kratke i efektne poruke telu za samo-ozdravljenje.
Ostavite Vaš komentar